פיתוח תוסף לוורדפרס עם CHATGPT AI

האם אפשר לפתח תוסף לוורדפרס בעזרת בינה מלאכותית?

בפודקאסט ששמעתי ובו התארח "רן בר זיק", ( שהוא מקצוען אמיתי ומודל לחיקוי ) הוא דיבר על בינה מלאכותית ועד כמה ניתן להעזר בה בפיתוח פרויקטים שונים.

לצערי איני יכול להביא כאן את הדברים במלואם מהסיבה הפשוטה שאיני זוכר היכן שמעתי אותם. אבל מהות הדברים היו שניתן להעזר בבינה מלאכותית לפיתוח עד רמה מסוימת. הדברים שרן אמר גרמו לי לחשוב האם אני אצליח לפתח תוסף פשוט לוורדפרס בעזרת הבינה המלאכותית של CHATGPT. שורה תחתונה, החלטתי להרים את הכפפה.

פיתוח תוסף בעזרת בינה מלאכותית?

למידע נוסף על בינה מלאכותית של CHATGPT, ניתן לקרוא את המאמר שכתבנו בנושא: "בינה מלאכותית AI – שיחה עם CHAT GPT"

אז איך מתחילים לבנות תוסף עם בינה מלאכותית. לרוב, תוספים בנוים ממספר קבצים ותיקיות. "צריך לחשוב על תוסף פשוט המקודד בקובץ אחד ובו נעשות מרבית הפעולות העיקריות של התוסף", חשבתי לעצמי. ומשום שמדובר בתהליך ניסיוני עם תוסף המכיל קוֹבֶץ PHP בודד, פעולת התוסף אמורה להיות בסיסית.

תוכן עניינים

  1. פיתוח תוסף וורדפרס עם בינה מלאכותית – הרעיון ושברו
  2. תוסף וורדפרס לשליחת הודעות מיידיות דרך וואטסאפ – הדרך
  3. Instant Messaging Button Plugin – התוצאה

פיתוח תוסף וורדפרס עם בינה מלאכותית – הרעיון ושברו

לפרויקט בניית אתר לחברה מסוימת שעבדתי עליו באותו זמן, חיפשתי איזשהו ADDON לתוסף "Contact Form7". חיפשתי תוסף שיודע להוסיף שדה (HTML input field ) של טלפון עם אפשרות לבחירת מדינה לפי דגל המדינה ושיכלול את קידומת המדינה הנבחרת. שמתי לב שמלבד תוסף אחד בתשלום ( שלא ניסיתי ) ועוד תוסף אחד או שניים חינמיים שמסיבות טכניות לא התאימו ל – API אליו הטופס באתר אמור להתחבר.

"זה יכול להיות רעיון נחמד" חשבתי, "אולי אתפוס שתי ציפורים במכה". גם אבדוק התכנות לבניית תוסף בעזרת בינה מלאכותית, וגם אמצא פתרון לבעיה של שדה הטלפון.

"אם אני הייתי צריך לפתח תוסף כזה, איך הייתי עושה את זה?", שאלתי את עצמי. כמובן שהייתי מתחיל בחברו הטוב של כל מתכנת, הלוא הוא הדוקומנטציה. במקרה הזה של התוסף "Contact Form 7".

אחרי שקראתי והבנתי את השלבים שאני צריך לעבור על מנת לבנות תוסף כזה, ידעתי מה אני צריך לבקש מ CHAT GPT שיעשה על מנת להצליח לבנות את התוסף. אבל הבנתי עוד משהו, שתוסף כזה לא יכול להכיל קובץ PHP אחד. ובכל זאת שווה לנסות, כבר חקרתי את הנושא והבנתי איך אני יכול לכתוב קוד כזה.

פניתי לבינה המלאכותית של CHATGPT, כתבתי לו מה אני רוצה לעשות ואיך לעשות את זה. מיותר לציין שהוא לא הצליח במשימה. בניית תוסף כזה המתפרס על פני מספר קבצים הייתה משימה מורכבת מדי בשביל הבינה המלאכותית.

אגב, את הבעיה של שדה הטלפון באתר הלקוח פתרתי בעצמי על ידי פונקציה שכתבתי.

תוסף וורדפרס לשליחת הודעות מיידיות דרך וואטסאפ

Instant Messaging Button Plugin

לאחר הכשלון עם התוסף הראשון, לא התייאשתי. הרעיון הבא לפיתוח תוסף לוורדפרס באמצעות בינה מלאכותית היה תוסף לשליחת הודעות מיידיות באמצעות וואטסאפ. הרעיון די פשוט ונפוץ בסביבת וורדפרס, להוסיף כפתור וואסטאפ באיזור הפוטר ( תחתית האתר ) לכל דף.

"קוֹבֶץ אחד יכול להכיל תוסף כזה פשוט. על כל תכונותיו גם בתכנות פרוצדורלי", חשבתי לעצמי. "זה יהיה קל יותר לבינה המלאכותית לבנות קוד כזה מאשר קוד בתכנות מונחה עצמים הפרוס על פני מספר קבצים."

אז שבתי לבינה המלאכותית של CHAT GPT והתחלתי לרשום לו הוראות על מה אני רוצה להשיג ואיך ניתן להשיג את זה. לאחר "דו שיח" של כעשרים שאלות/הוראות ותיקונים לקוד, כמעט והגענו לתוצאה המיוחלת. התוסף עבד כמו שצריך ועשה את מה שמצופה ממנו, אבל הבעיה הייתה באבטחה. הבינה המלאכותית לא הצליחה לענות על כל דרישות האבטחה של וורדפרס.

הבינה המלאכותית התקשתה בעיקר עם הגדרות nonce( “number used once” ) למידע המוזן בטופס ההגדרות של התוסף ועם ביצוע בדיקת יכולת ( Capabilities ) לתפקיד ( Roles ) של היוזר שמחובר לאתר.

לאחר ששדרגתי את הקוד, תיקנתי את בעיות האבטחה לפי דרישת וורדפרס, הוספתי תרגום לעברית ( Internationalization ) וביצעתי סידרת בדיקות על אתרים שונים, התוסף היה מוכן לעבודה.

Instant Messaging Button Plugin

פיתוח תוסף וורדפרס לשליחת הודעות מיידיות מהאתר באמצעות חשבון וואטסאפ

התוסף "Instant Messaging Button Plugin" נבנה בעזרת הבינה המלאכותית של CHAT GPT Open AI.

התוסף יודע לקחת את הגדרות המשתמש, לבנות קישור ישיר לוואטסאפ, להוסיף הודעה ו/או תמונה מותאמות אישית, ולהציג את הכפתור בתחתית האתר לפי הגדרות עיצוב שהמשתמש בוחר.

דף ההגדרות של התוסף Instant Messaging Button

להורדת תוסף וורדפרס לשליחת הודעות מיידיות לחץ על הקישור – Instant Messaging Button

סיכום

CHATGPT הוא כלי מדהים המכיל המון ידע ומידע שניתן להעזר בו במצבים שונים ולמשימות מגוונות. ( גם לפיתוח תוספים לוורדפרס ). בעזרת הכוונה שלנו וקצת עזרה בכתיבת הקוד, הבינה המלאכותית הצליחה לכתוב קוד תקין לתוסף פשוט שניתן לפרסם ברפוסיטורי של וורדפרס. אז נכון שהתוסף די פשוט אבל אני יודע ש – CHATGPT מסוגל לספק קטעי קוד ארוכים ומורכבים . ובעזרת הכוונה של מתכנת PHP, ניתן להעזר בבינה מלאכותית לכתיבת פונקציות וקטעי קוד לכל מטרה. השאלה הגדולה היא האם אנחנו, המשתמשים הפחות מקצועיים, נדע כיצד להפיק תועלת מהכלי הזה.

Post Author Image
מחבר: מיכאל

מיכאל הוא מתכנת PHP, JavaScript ושותף בחברת Be Wiser, שם הוא מפתח אתרים ותבניות בסביבת וורדפרס. מיכאל למד לתכנת לבד ועבד כמתכנת חיצוני במגוון חברות ופרויקטים.

לכל המאמרים של: מיכאל

28 צפיות